Іменини

До нас повертається чудове свято – іменини або день ангела. Як і багато інших культурних традицій, іменини останні кілька десятиліть не святкувалися, більше того, у 20-30 роки офіційно були заборонені. Але іменини – свято особливе, його можна назвати днем духовного народження, оскільки воно пов'язане перш за все з таїнством Хрещення і з іменами, які носять наші одноіменні небесні покровителі.

Традиція святкування іменин відома у нас з XVII століття. Зазвичай перед святом сім'я варила пиво і пекла іменинні пироги і короваї. В день самого свята іменинник зі своїми рідними ходив до церкви на службу, замовляв молебень за здоров'я, ставив свічки і молився біля ікони свого небесного покровителя.

Вдень друзям і родичам роздавались іменинні пироги, причому нерідко начинка і розмір пирога мали особливий зміст, що визначався характером стосунків іменинника і його близьких. Ввечері влаштовували святкову вечерю.

Нині ми вітаємо наших рідних і знайомих із Днем Ангела (ця назва іменин нагадує про те, що в давнину небесних покровителів іноді називали Ангелами їх земних тезок; проте не можна змішувати святих покровителів з Ангелами-Охоронцями, що покликані опікати і оберігати людей). Традиційно День Ангела відносять на той день пам'яті одноіменного (тезоіменитого) святого, який слідує безпосередньо за днем народження.

Хрещені імена вибиралися за церковним календарем. Зазвичай вибір імені обмежувався іменами святих, пам'ять яких святкувалася в день хрещення.

Пізніше, особливо в містах, стали називати іменами, які подобаються, або іменами родичів. Ще й досі зберігся звичай називати хлопчиків в честь дідусів зі сторони батька, а дівчаток – на честь бабусь зі сторони матері.

Андрія - 13 грудня (іменини)
Богдана - 20 червня (іменини)
Борис - 6 серпня (іменини)
Василь - 14 січня (іменини)
Віри - 30 вересня (іменини)
Володимира - 28 липня (іменини)
Галини - 23 березня (іменини)
Гафії - 18 лютого (іменини)
Георгія - 21 січня (іменини)
Григорія - 30 листопада (іменини)
Данила - 20 квітня (іменини)
Дениса - 18 жовтня (іменини)
Дмитра - 8 листопада (іменини)
Єлизавети - 18 вересня (іменини)
Івана - 7 липня (іменини)
Ігора - 18 червня (іменини)
Іллі - 2 серпня (іменини)
Катерини - 7 грудня (іменини)
Кирила - 24 травня (іменини)
Констянтина - 3 червня (іменини)
Лариси - 8 квітня (іменини)
Людмили - 29 жовтня (іменини)
Марії - 28 серпня (іменини)
Миколи - 19 грудня (іменини)
Оксани - 6 лютого (іменини)
Олександра - 6 травня (іменини)
Ольги - 24 липня (іменини)
Петра - 12 липня (іменини)
Сергія - 20 жовтня (іменини)
Степана - 9 січня (іменини)
Тараса - 10 березня (іменини)
Ярослава - 25 квітня (іменини)