Потопельники

    Потопельники — се ті небіжчики, що втопилися вмисно або припадково.

    Кожний потопельник має право ходити на сім світі сім літ. До нього не молена ні говорити, ні його зачіпати, ані кидати чим-небудь. Коли потопельник побачить чоловіка, зараз регочеться. Виглядає ввесь білий. Кожного нового місяця показується на тім місці, де втопився. За чоловіком має право бігти лиш так далеко від берега, як далеко розливається вода в повінь.

     Потопельник виглядає, як звичайний чоловік, лише чорний, як вуголь, та має дуже довгий волос.

Потопельники купаються по ночах у тій воді, в якій втопилися. Люблять, одначе, зближатися й до людей та робити їм збитки. Одна потопельничка ходить неподалеку людей і заводить через те, що вже по смерти чоловік ударив її в лице. Інша пускає сплав із помсти, що сплавники відтручували її цвайкою від сплава. Потопельник хоче затягнути парубка в воду і втопити; обхоплює чоловіка водою і везеться на фірі; не дає рибакові ловити риби; рибак зі злості вириває потопельникові жменю бороди. Іншим разом потопельник дає себе зловити рибакові замість риби, але той перелякується, нидіє наслідком того і вмирає.

      Потопельник перевертає човен із двома людьми й пускає з водою за те, що один ударив його веслом. По якімсь часі показується на тім місці весілля; музика грає, а придани співають.

      Потопельники манять не раз людей до води, щоб і вони втопили­ся. Один потопельник ходить цілий рік до жінки і мучить її.

      Потопельники можуть показуватися людям у різних постатях. Один потопельник плине по воді у виді кудлатого хлопа і то так замашисто, що аж вода розскакується по берегах. Появляється також у постаті однорічної дитини. Звичайно переміняється В коня і ходить по ночі. Як кого перейде і понюхає, той умре. Часом вискакує з води, як лошачок, або з'являється в виді кроводиля та гориля.

     Потопельників не ховають на цвинтарі, бо через те міг би град повбивати засіви.